Village encounters provide plenty of excitement

0
Have your say

Premier Division: Marston St Lawrence (162 for six – 20 pts) beat Middleton Cheney (156 for nine – six pts) by six runs.

Marston St Lawrence: Graham Hall 49, Nick Hall 37, Josh Nadin two-41.

Middleton Cheney: Matt Stevens 62, Andy Cross 56, Matt Riddle four-35 and Graham Hall two-52.

Syresham (191 for seven – 20 pts) beat Woodford Halse (65 all out – three pts) by 126 runs.Syresham: Mark Wilson 72 n.o., Dan Archer 29, Matt Butler 18, Mark Mounsdon 17, Brad Ward two-29.

Woodford Halse: Josh Eyles 16, Mark Mounsdon four-six, Dan Archer two-10, Adam Abbotts two-15 and Matt Butler two-31.

Evenley (202 for one – 20 pts) beat Byfield (199 for seven – four pts) by nine wickets.

Evenley: Anthony Romaine 108 n.o., Alex Romaine 71.

Byfield: Jonny Carr 65 and Darren Franklin 48

Division One: Wroxton (185 all out – 20 pts) beat Greens Norton (159 all out – eight pts) by 26 runs.

Wroxton: Tahir Mahmood 31, Maz Iqbal 28, Parvaiz Akhtar 27 Chris Bowmer four-52.

Greens Norton: Andre Bodily 42, Adam Holton 35 n.o., Naz Hussain four-52.

Willoughby (91 all out – 10 pts) Radway (did not bat – 15 pts) no result - rain.

Willoughby: Steve Douthwaite six-32.

Afro Caribbean (95 for four – 15 pts) Preston Capes (130 all out – 14 pts). No result – rain

Byfield ‘A’ (58 for nil – 20 pts) beat Bodicote (54 all out nil pts) by 10 wickets.

Byfield ‘A’: Jason Andrews 36 n.o., Kevin Moyce 16 n.o.

Division Two: Culworth v Crown - match abandoned - 10 pts each.

Preston Bissett (20pts) beat Preston Capes ‘A’ (- 10 pts) Preston Capes failed to raise a side.

Division Three: Gayton (101 for two – 13 pts) Silverstone (did not bat – 11 pts) No result - rain.

Gayton: Cameron Waldron 47 n.o. and Pete Walters 38.

Braunston Paddox (194 for nine – 20 pts) beat Gawcott and Hillesden (171 for six - nine pts) by 23 runs.

Braunston Paddox: Warren Courtney 119, Ollie Plummer-Clark four-53 and Nick Stanger four-56.

Gawcott and Hillesden: Ben Jones 75, Nick Stanger 50, Warren Courtney three-57 and Zane Doe two-27.

Bodicote ‘A’ (177 for five – 20 pts) beat Wardington (114 for nine – four pts) by 63 runs. Bodicote ‘A’: Paul Rogers 55.

Division Four: Priors (63 for eight – 20 pts) beat Chipping Warden (88 all out – six pts) on a faster run rate.

Priors: Dave Hamblin 21, Oscar Heath 16, Toby Saunders 13, Nick Green seven-27.

Chipping Warden: Les Reid 25, Pete Turner 18, Alex Buck 14, Dave Hamblin five-16, Clive Turner three-21, Brad Watts two-three

Willoughby ‘A’ (207 for five– 20 pts) beat Radway ‘A’ (83 all out – four pts) by 124 runs.

Willoughby ‘A’: Matt Goss 98, Vinay Chhana 33, Christian Squire three-78.

Radway ‘A’: Ollie Randall 19, John Gregson four-20, Josh Thompson three-18. Helmdon v Woodford Halse - match abandoned.

Division Five: Middleton Cheney ‘A’: (88 for nine – 20 pts) beat Thornborough ‘A’ (35 all out – four pts) by 53 runs.

Middleton Cheney ‘A’: Ian Crofts 27, Extras 27, Ben Oxley four-18, Euan Davies two-20. Thornborough ‘A’: Barry White four-two, Ian Crofts three-19, Paul Baseley two-12

Preston Bissett ‘A’ (141 for 9 – 20 pts) beat Flecknoe (140 for eight – eight pts) by one wicket.

Flecknoe: Dan McAllion 50, Matt Binder 23 Tom Pewtress 21, Neil Daniels three-15, Ed Selby-Lowndes two-25.

Braunston Paddox ‘A’ (130 for five – 14 pts) Brackley (20 for one – 12 pts) No result – rain. Braunston Paddox ‘A’: Pete Sarson 53, Rich Hunt 40.