Dolphins bag personal best times

0
Have your say

DAVENTRY Dolphins celebrated 110 personal best times and four club records were re-written in the 2012 Age Groups Sprints Championships.

The club collaborated with Spinney Hill SC who hosted only their second Championships.

Over the past few years this ‘working relationship’ has worked well and has provided swimmers from both clubs with the added opportunity for quality competition.

Swimmers try to win as many points as possible to become the overall winner with six points for a win and one point for sixth place.

Girls’ 8/unders: 5m butterfly: no winner; 25m back: 1st Ellie Reeder; 25m breast: 1st Ellie Reeder; 25m freestyle: 1st Ellie Reeder; Overall: 1st Ellie Reeder 18 points

Boys’ 8/unders: 25m butterfly: no winner; 25m back 1st Joshua Hill; 25m breast: no winner; 25m freestyle:1st Joshua Hill; Overall: 1st Joshua Hill 12 points.

Girls 9-10yrs: 50m butterfly: 1st Rachel Coates / 2nd Keely Saville / 3rd Aleicia Smith; 50m back: 1st Keely Saville/2nd Rachel Coates/3rd Aleicia Smith; 50m breast: 1st Rachel Coates/2nd Keely Saville/3rd Polly Ann Smith; 50m freestyle: 1st Rachel Coates / 2nd Keely Saville / 3rd Aleicia Smith; Overall: 1st Rachel Coates 23 points / 2nd Keely Saville 21 points / 3rd Aleicia Smith 13 points

Boys’ 9-10yrs: 50m butterfly: 1st Crawford Wright / 2nd Kalam Marsh / 3rd Bradley Bennett; 50m back: 1st Crawford Wright / 2nd Bradley Bennett / 3rd Luke Putland; 50m breast: 1st Bradley Bennett / 2nd Crawford Wright / 2nd Kalam Marsh; 50m freestyle: 1st Kalam Marsh / 2nd Bradley Bennett / 3rd Crawford Wright

Overall: 1st Crawford Wright 21 points / 2nd Bradley Bennett 20 points / 3rd Kalam Marsh 15 points

Girls’ 11-12yrs: 50m butterfly:1st Emily Smith-Williams[S-W] (club record) / 2nd Anya Bennett / 3rd Emily Sharp; 50m back: 1st Emily Sharp / 2nd Emily S-W / 3rd Anya Bennett; 50m breast: 1st Anya Bennett (club record) / 2nd Emily S-W / 3rd Katie Cox; 50m freestyle: 1st Anya Bennett / 2nd Emily S-W / 3rd Emily Sharp; Overall: 1st Anya Bennett 21 points / 2nd Emily S_W 21 points / 3rd Emily Sharp 17 points

Boys’ 11-12yrs: 50m butterfly:1st Joseph Iacovides / 2nd Christopher D’Agostino; 50m back: 1st Joseph Iacovides / 2nd Thomas Stevens / William James; 50m breast: 1st Joseph Iacovides /2nd Christopher D’Agostino / Thomas Stevens; 50m freestyle: 1st Joseph Iacovides / 2nd Christopher D’Agostino / Thomas Stevens; Overall: 1st Joseph Iacovides 24 points / 2nd Thomas Stevens 17 points /3rd Christopher D’Agostino

Girls’ 13-14yrs: 50m butterfly: 1st Sophie Iacovides / 2nd Emma Bond / 3rd Rachel Sullivan; 50m back: 1st Sophie Iacovides / 2nd Rachel Sullivan / 3rd Emma Bond; 50m breast: 1st Sophie Iacovides / 2nd Rachel Sullivan / 3rd Emma Bond; 50m freestyle: 1st Sophie Iacovides / 2nd Rachel Sullivan / 3rd Emma Bond; Overall: 1st Sophie Iacovides 24 points / 2nd Rachel Sullivan 19 points / 3rd Emma Bond 17

Boys’ 13-14yrs: 50m butterfly: 1st Jack Bond / 2nd Josh Wilson; 50m back: 1st Jack Bond / 2nd Josh Wilson; 50m breast:1st Jack Bond / 2nd Josh Wilson; 50m freestyle: 1st Jack Bond / 2nd Josh Wilson; Overall: 1st Jack Bond 24 points / 2nd Josh Wilson 20 points

Girls15+ years: 50m butterfly: 1st Laura Collins / 2nd Anna Bennett; 50m back: 1st Laura Collins / 2nd Anna Bennett; 50m breast: 1st Laura Collins / 2nd Anna Bennett; 50m freestyle: 1st Laura Collins / 2nd Anna Bennett; Overall: 1st Laura Collins 24 points / 2nd Anna Bennett 20 points.

Boys’ 15+ years: Harry Ballmann was the only competitor in this age group.

He swam all his races in accordance with the rules and therefore became age group winner.

Open Age group 100m Individual Medley

Girls’ 1st Sophie Iacovides: 2nd Emma Bond: 3rd Emily Smith-Williams.

Rachel Coates 10yrs broke the 9-10years set a new record time of 1.28.62 breaking the previous record set in 2008 of 1.31.53 set by Carey Davis)

Boys’ 1st Jack Bond: 2nd Joseph Iacovides 11-12yrs club record; 3rd Christopher D’Agostino.